Podręcznik MEN

Podręcznik Nasza Szkoła

Prawdziwie bezpłatna edukacja

Na polskim rynku wydawniczym dostępnych są dziesiątki, jeżeli nie setki podręczników przeznaczonych do nauki różnych przedmiotów na wszystkich etapach nauczania. Chociaż prawo teoretycznie gwarantuje obywatelom polskim bezpłatny dostęp do edukacji, w rzeczywistości za większość tych publikacji trzeba zapłacić, nierzadko niemałe pieniądze, nawet jeżeli weźmie się pod uwagę istnienie programów rządowych dofinansowujących zakup pomocy naukowych. Wyjątek stanowi podręcznik Nasza Szkoła z taniaksiazka.pl opracowany przez ekspertów Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jest on zupełnie bezpłatny, a także dostępny online, co wydaje się szczególnie ważne w czasach nauczania zdalnego.

Nauczanie zintegrowane

Podręcznik Nasza Szkoła przeznaczony jest do stosowania w klasach I-III, do których uczęszczają najmłodsi uczniowie podstawówek. Publikacja ma charakter podręcznika do nauczania zintegrowanego. Oznacza to, że w ramach jednej książki poruszane są tematy, które na dalszych etapach edukacji byłyby omawiane na zupełnie różnych przedmiotach. Podręcznik Nasza Szkoła łączy w sobie cechy podręcznika do:

• języka polskiego – uczniowie poznają z nim litery, uczą się czytać sylaby i pełne zdania, a także realizują pierwsze zajęcia dotyczące części mowy
  • matematyki – dzięki podręcznikowi Ministerstwa Edukacji Narodowej można nauczyć się wykonywać proste i nieco bardziej skomplikowane działania matematyczne
  • przyrody – podręcznik Nasza Szkoła przybliża dzieciom takie zagadnienia jak m.in. ochrona środowiska, ekosystem czy ekologia
  • historia – w publikacji można przeczytać o najważniejszych wydarzeniach i postaciach z historii Polski, Europy i świata
  • wiedzy o społeczeństwie – książka w przystępny sposób tłumaczy także uczniom, czym jest Unia Europejska i jakiej jest miejsce Polski w tej organizacji międzynarodowej.

Nowoczesny model pracy

Podręcznik Nasza Szkoła został opracowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej po wielu miesiącach konsultacji społecznych. Proces powstawania publikacji był naprawdę postępowy, początkowo autorzy książki udostępnili spis treści oraz poszczególne rozdziały w internecie, by następnie zebrać i przeanalizować opinie wszystkich zainteresowanych osób, które chciały wypowiedzieć się na temat podręcznika, skrytykować przyjęte w nim rozwiązania czy zaproponować podjęcie jakichś zmian. Podręcznik Nasza Szkoła jest obecnie wiodącą publikacją w większości szkół podstawowych w Polsce, na pracowanie z nim zdecydowało się 99% nauczycieli nauczania zintegrowanego.

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com